Hírek
2015. Szeptember 03. 07:08, csütörtök |
Belföld
Forrás: MTI
Idén 8 milliárd eurós külkereskedelmi többlet is lehet
Idén 8 milliárd eurós külkereskedelmi többletet is elérhet a magyar gazdaság - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) belgazdaságért felelős helyettes államtitkára az M1 aktuális csatornán szerdán.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) második becslése alapján a kivitel euróban számolt értéke 13,9, a behozatalé 9,5 százalékkal haladta meg júniusban az egy évvel korábbit, a külkereskedelmi mérleg többlete 801 millió eurót tett ki, 353 millióval többet, mint a múlt év azonos hónapjában. Az első fél évben 4,206 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg többlete, 981 millióval nagyobb, mint a múlt év azonos időszakában. Az export 7,9, az import 6,1 százalékkal nőtt a tavalyi év első feléhez hasonlítva.
Lenner Áron Márk kifejtette: az, hogy az import növekedési üteme elmaradt az exportétól, tovább javította az eddig is kitűnő külkereskedelmi egyensúlyt.
Idén már az első fél évben mintegy 4 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg többlete, ha sikerül ezt az ütemet tartani, nem lepődnének meg 8 milliárd eurós idei többleten sem - mondta a helyettes államtitkár.
Amennyiben az ipar tartani tudja a mostani növekedési ütemet - márpedig a kormány egyik stratégiai célja Magyarország újraiparosítása és a GDP-ben az ipar részarányának 30 százalékra növelése -, az exportvezérelt ipari berendezkedés miatt a kivitel feltehetően jövőre is hasonló mértékben tud bővülni - tette hozzá.
Beszélt arról is, bízik abban, hogy a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) pályázataiból minden magyarországi kis- és középvállalkozás megpályázza azokat a konstrukciókat, amelyek a kapacitásbővítés irányába hatnak, és a megnövekedett termelés jelentős részben az exportpiacokra kerül.
Hozzátette, azt szeretnék, ha ennek az uniós pénzügyi ciklusnak a fő támogatási összegeit a következő két, két és fél évben kiírnák. A helyettes államtitkár szerint körülbelül egy év, mire ezek hatása megmutatkozik az ipari termelésben és az exportadatokban.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 26. 13:00, csütörtök | Belföld
MVM: az érkező földgázszámlákban a rezsistop-kedvezményről is kapnak tájékoztatást az ügyfelek
2026. Február 26. 12:00, csütörtök | Belföld
Szijjártó Péter német beavatkozási kísérletekről beszélt a magyar választásokba
2026. Február 26. 09:00, csütörtök | Belföld
Orbán Viktor: elrendeltem a kritikus energetikai infrastruktúra védelmének megerősítését
Orbán Viktor kormányfő elrendelte a kritikus energetikai infrastruktúra védelmének megerősítését - erről a miniszterelnök számolt be a Facebook-oldalára feltöltött videóban szerdán, a védelmi tanács ülése után.
2026. Február 25. 11:00, szerda | Belföld
Kamatdöntés - A monetáris tanács 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa 25 bázisponttal 6,25 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben vitte lejjebb - jelentette be a jegybank kedden.

