Hírek
2011. Szeptember 11. 07:45, vasárnap |
Belföld
Forrás: OrientPress
Újabb fordulat az emberi eredettörténetben
Régészek Dél-Afrikában bukkantak rá annak a két emberszerű lénynek a maradványaira, amelyek alapjaiban változtathatják meg az emberek eredetéről alkotott eddigi elképzeléseket.
A 2010-ben felfedezett Australopithecus sediba lehet ugyanis a friss elemzések szerint a modern ember közvetlen őse.
Az ősember 2010-es felfedezésekor kapta a nevét, akkor azonban a kutatók még nem találták annyira érdekesnek a csontokat. Az újabb elemzések során azonban már alaposabban megvizsgálták az 1,9 millió évvel ezelőtt élt előemberek agyát, lábát, medencéjét és kezeit - ezek pedig mind arra utalnak, hogy nem kizárt, hogy ez a faj a ma élő emberek egyik őse - írja a Science.
Azokat az anatómiai egységeket vizsgáltuk, amelyek segítségével egyértelműen beazonosíthatóak a különféle embertípusok sajátosságai, és amelyek segítséget nyújtanak az evolúciós fejlődés követésében is. Márpedig úgy tűnik, hogy az A. sediba testrészei éppen olyan irányban kezdtek el fejlődni, amelyekből végül a modern ember is létrejöhetett - mondta Lee Berger professzor.
A jelenlegi elméletek szerint közvetlen ősünk az 1 millió évvel ezelőtt élt Homo erectus, amely a nála korábban megjelent Homo habilisből és Homo rudolfensisből fejlődött ki. Az A. sediba azonban ezeknél az elődöknél korábban jelent meg, anatómiailag mégis fejlettebb náluk - ezért is hiszik a kutatók, hogy sokkal inkább az új fajból fejlődhetett ki a felegyenesedett Homo erectus.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 26. 19:00, péntek | Belföld
Budapestre utazik az egyenlőségért felelős EU-biztos, részt vesz a Pride-felvonuláson is
Budapestre utazik pénteken Hadja Lahbib, az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosa
2026. Június 26. 10:00, péntek | Belföld
V4 csúcs - Ruszin-Szendi Romulusz: a V4 védelmi miniszteri együttműködés újra él
\"Azt tudom önöknek jelenteni, hogy a V4 védelmi miniszteri együttműködés újra él\" -
2026. Június 26. 06:24, péntek | Belföld
Rendezvénysorozat kezdődött Kapu Tibor felbocsátásának első évfordulóján
Rendezvénysorozat kezdődött Kapu Tibor, Magyarország második kutatóűrhajósa felbocsátásának első évfordulóján, csütörtökön a budapesti Millenáris parkban.
2026. Június 25. 19:00, csütörtök | Belföld
Hőség - Harmadfokú hőségriasztást rendelt el a tisztifőorvos szombattól
A várható extrém meleg miatt harmadfokú hőségriasztást rendelt el a tisztifőorvos szombattól;
