Városlista
2025. december 17, szerda - Lázár

Hírek

2012. Március 26. 07:03, hétfő | Külföld
Forrás: mno.hu / MTI

Obama megfenyegette Észak-Koreát

Obama megfenyegette Észak-Koreát

Barack Obama amerikai és Ri Mjong Bak dél-koreai elnök vasárnap egyaránt úgy ítélte meg, hogy Észak-Korea fegyverkezési célból kíván műholdat felbocsátani a közeljövőben, s követelték, hogy tegyen le erről.

A dél-koreai látogatáson tartózkodó Obama és vendéglátói szerint a műholdfelbocsátás leplezett ballisztikusrakéta-kísérlet, célja az, hogy Észak-Korea képessé váljon észak-amerikai célpontok elleni nukleáris rakétatámadásra. Phenjanban nemrég közölték, hogy Kim Ir Szen egykori észak-koreai vezető születésének április 15-én esedékes 100. évfordulója tiszteletére nagy hatótávolságú rakétával műholdat bocsátanak fel. A legfrissebb hírek szerint a rakéta fő egységét már el is vitték az indítóhelyül szolgáló, az ország északi részén lévő bázisra.

Ri Mjong Bak dél-koreai elnök a Barack Obamával folytatott megbeszélés utáni közös sajtóértekezleten „a nemzetközi békét és biztonságot fenyegető provokációnak” nevezte a tervezett rakétafelbocsátást, és követelte, hogy Észak-Korea haladéktalanul mondjon le róla. Barack Obama arra figyelmeztette Phenjant, hogy ha ragaszkodik terve végrehajtásához, azzal azt kockáztatja, hogy nemzetközileg még jobban elszigetelődik. „Észak-Korea semmit nem ér el fenyegetésekkel és provokációkkal” – jelentette ki az amerikai elnök, s figyelmeztetett arra, hogy a műholdfelbocsátás veszélybe sodorhatja azt a februári megállapodást, amelynek értelmében az Egyesült Államok élelmiszersegélyt nyújt Észak-Koreának, az pedig cserébe felhagy a fegyverkezési célú urániumdúsítással.

Az amerikai elnök hangsúlyozta azt is, hogy Észak-Korea egyetlen szövetségesének, Kínának szigorúbban kellene megítélnie a phenjani magatartást. „Hiszem, hogy Kína nagyon őszinte, amikor azt mondja, hogy nem akar nukleáris fegyverrel rendelkező Észak-Koreát látni. Kitartóan kell azonban cselekedni azért, hogy ez így legyen” – fogalmazott Obama.

A műhold fellövése ellen többek között Schmitt Pál is tiltakozott.

MTI / mno

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 17. 07:49, szerda | Külföld

Donald Trump jogi képviselői egy floridai bíróságon nyújtották be a BBC elleni 10 milliárd dolláros keresetet

Donald Trump amerikai elnök jogi képviselői Washingtonban kedden bejelentették, hogy egy floridai bíróságon nyújtották be a brit BBC elleni keresetet összesen 10 milliárd dolláros értékben.

2025. December 17. 07:49, szerda | Külföld

Az Európai Unió enyhít a belső égésű motorok forgalomba hozatalának 2035-től tervezett tilalmán

Az Európai Unió enyhített kedden az új gyártású belső égésű motorok - benzin- vagy dízelüzemű autók - forgalomba hozatalának 2035-től tervezett tilalmán, hogy támogassa a nehéz helyzetben lévő európai autóipart.

2025. December 15. 07:44, hétfő | Külföld

Sok embert agyonlőttek egy ausztráliai strandon egy zsidók elleni terrortámadásban

Ismeretlen fegyveresek lelőttek 11 embert, sokakat pedig megsebesítettek az ausztráliai Sydney Bondi Beach nevű híres tengerparti strandján vasárnap.

2025. December 13. 07:10, szombat | Külföld

Ukrajnai háború - Az Európai Unió tartósan befagyasztja az orosz állami vagyont

Az uniós tagállamok kormányait tömörítő Tanács úgy döntött, hogy meghatározatlan időre megtiltja az EU területén befagyasztott, az Orosz Központi Bankhoz tartozó eszközök Oroszországba történő visszautalását