Hírek
2013. Október 24. 13:50, csütörtök |
Belföld
Forrás: MTI
Pannon Filharmonikusok: zene, színek, festészet
Tizenegyedik alkalommal rendezi meg a Pannon Filharmonikus Zenekar budapesti bérletsorozatát. Idén öt különleges színhez kapcsolódnak a koncertek a Művészetek Palotájában (Müpa), ezekhez egy-egy festményt kölcsönöz a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány.
A földbarna, a jégkék, az üvegzöld, a tűzvörös és az aranyokker - ezek a színek kapcsolódnak az öt hangverseny egy-egy darabjához. Idéntől a Pannon Filharmonikusok hosszú távú együttműködésbe kezdtek a Kovács Gábor Művészeti Alapítvánnyal, amely négy kortárs festményt állít ki a koncertek napján a Müpában, a jégkék című estre Zászkaliczky Ágnes fest új művet - hangzott el a csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón.
A budapesti sorozat november 15-én indul Gyöngyösi Levente - a rezidens zeneszerző - Sinfonia concertantéjának ősbemutatójával, amelyet a Pannon Filharmonikusokkal az Amadinda Ütőegyüttes szólaltat meg. A "múmia" avagy földbarna szín nemcsak az új darabhoz társul, hanem Stravinsky A tavaszi áldozat című alkotásának nyersességét is kifejezi - mondta az együttes vezető karmestere, Bogányi Tibor.
A jégkékkel jellemzett koncerten nem szerepel kortárs mű, Csajkovszkij és Sibelius kompozíciója szólal meg. Az üvegzöld című esten a kolozsvári zeneszerző-tanár, Terényi Ede Jazz-hárfaversenyét Vigh Andrea mutatja be, a tűzvörös esten ismét Stravinsky-kompozíció hallható, A tűzmadár című balettzene szvit változata. Végül az aranyokker koncerten, már 2014 májusában Orbán György IV. szerenádja mellett a 150 évvel korábban született Richard Strauss Don Quixote című alkotása hallható.
Az első koncert ősbemutatója kapcsán Rácz Zoltán, az Amadinda Ütőegyüttes alapító-vezetője kifejtette: nincs más, csak kortárs zene, hiszen a mai előadó mai füllel és érzéssel tolmácsolja a 200-300 évvel ezelőtti műveket is.
Horváth Zsolt, a Pannon Filharmonikusok igazgatója elmondta, hogy ebben az évadban sok magyar muzsikussal dolgoznak együtt, csupán azért, mert minden zeneműhöz a leghitelesebb előadót keresik meg. Idén a rezidens előadójuk Bogányi Gergely, és változatlanul szívesen hívják Baráti Kristóf hegedűművészt, Várjon Dénes zongoraművészt, Fenyő László és Várdai István gordonkaművészt.
A pécsi Kodály Központ megnyitásáig okuk volt arra, hogy méltó körülményeket keressenek a zenekar képességeinek bemutatásához, amióta a remek akusztikájú teremben hetente sikeres koncerteken bizonyítanak, a fővárosi bérlettel egyszerűen az a céljuk, hogy a gazdag és sokszínű budapesti koncertélet szereplői legyenek.
A Pannon Filharmonikusok az Armel produkciós iroda szervezésében fellépnek a rangos Normandiai Őszön, majd svájci és németországi turnéra indulnak - évek óta először. A berlini Konzerthausban kezdenek december 22-én és a berlini Philharmonie-ban fejezik be körutat 2014. január 5-én.
Nagy kihívás lesz, mert 17 nap alatt 13 koncertet adunk négyféle műsorral. A turné olyan híres helyszíneket érint, mint a zürichi Tonhalle, a luzerni Kongresszusi és Koncertközpont vagy a lipcsei Gewandhaus - közölte végül az igazgató.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 30. 08:02, hétfő | Belföld
Orbán Viktor: az ukránok egy ukránbarát kormányt akarnak létrehozni Magyarországon
Az ukránok a pénzükkel, az olajblokádjukkal, és a kémeikkel próbálnak egy ukránbarát kormányt létrehozni Magyarországon - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap Békéscsabán.
2026. Március 29. 15:00, vasárnap | Belföld
Nagy István: több mint 45 milliárd forint agrárkárenyhítő juttatás érkezik a gazdálkodókhoz
A Magyar Államkincstár megkezdte a 2025. évi agrárkárenyhítő juttatások kifizetését, így már szinte valamennyi érintett gazdálkodó hozzájuthatott a neki járó forráshoz.
2026. Március 29. 13:00, vasárnap | Belföld
Nagy mennyiségű földgázt talált a Mol Pakisztánban
Másfél éven belül másodszor talált jelentős mennyiségű földgázt Pakisztánban a Mol Pakisztán által vezetett közös vállalat - közölte a társaság az MTI-vel pénteken.
