Hírek
2018. Október 19. 05:02, péntek |
Belföld
Forrás: MTI/Fotó:MTI/Bodnár Boglárka
Robotizált tehénistállót adtak át Kocson

Egymilliárd forintos beruházással épült robotizált tehénistállót adtak át csütörtökön Kocson.
Az Aranykocsi Zrt. létesítményében az állatok fejését robotok végzik, emellett a takarmányozást, a trágyázást és a többi szükséges műveletet is teljesen automatizálták.
László Kálmán vezérigazgató az MTI-nek elmondta, az 540 tejelő szarvasmarha ellátásához egy műszakban két ember munkájára van szükség. Ez Magyarország első olyan tehénistállója, ahol nyolc robot végzi az állatok fejését. A fejlesztést az Aranykocsi Zrt. önerőből végezte el, a források felét az MKB kedvezményes kamatozású hitele biztosította.
Nagy István agrárminiszter köszöntőjében kiemelte, a magyar mezőgazdaság megújulásának keretében az elmúlt években sikerült stabilizálni az állattenyésztést, így a szarvasmarha ágazat helyzetét is. Az ágazat kibocsátása tavaly folyó áron 135 százalékkal, változatlan áron 7,6 százalékkal haladta meg a 2010-es értékeket.
A miniszter hozzátette, a tehenenkénti tej-árbevétel 2018 első kilenc hónapjában átlagosan 4 százalékkal több, mint 2017 hasonló időszakában, és az elmúlt tíz év legnagyobb első kilenc havi bevételének felel meg.
A most átadott tehénistálló Közép-Európa egyik legkorszerűbb létesítménye, a svéd DeLaval cég technológiájának felhasználásával hozták létre. A fejlesztés az Aranykocsi Zrt. 30 éves történetének legnagyobb beruházása.
Az Aranykocsi Zrt. 1993-ban alakult, a korábbi termelőszövetkezet jogutódjaként. A társaságnak 400 tulajdonosa van, a korábbi szövetkezeti tagok és örököseik. A zrt. 170 embert foglalkoztat, 2017-ben három milliárd forintos árbevételt ért el.
A vállalkozás 1600 hektáros, bérelt területen termel növényt, 950 anyakocától évente 30 ezer sertést bocsát ki, valamint ezer szarvasmarha tartásával évente 9,2 millió liter tejet értékesít.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Szeptember 24. 06:57, szerda | Belföld
Szijjártó Péter: húszmilliárd forint értékű beruházást hajt végre az amerikai Genesys Magyarországon
Húszmilliárd forintos értékű beruházást hajt végre a Genesys amerikai technológiai vállalat Budapesten, amely immár a nyolcadik beruházás az Egyesült Államokból Donald Trump elnök idei hivatalba lépése óta -
2025. Szeptember 24. 06:53, szerda | Belföld
Orbán Viktor: ötvenezer álláshely jön létre az új gyáraknak köszönhetően az Alföldön
Az új gyáraknak köszönhetően ötvenezer új álláshely jön létre a következő időszakban az Alföldön
2025. Szeptember 24. 06:51, szerda | Belföld
Trump Magyarország orosz energiáról való leválásáról beszélt
Azt mondta, hogy Orbán a barátja és ha megkéri, szerinte abbahagyja az orosz energia vásárlását.
2025. Szeptember 23. 07:31, kedd | Belföld
Orbán Viktor: Magyarország nem akarja, hogy az Európai Unió harcban álljon
Magyarország nem akarja, hogy az Európai Unió harcban álljon, ezért nem támogatja Ukrajna uniós tagságát sem - mondta Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn napirend előtt az Országgyűlésben.