Városlista
2025. szeptember 24, szerda - Gellért

Hírek

2018. Április 16. 07:23, hétfő | Külföld
Forrás: mti

Továbbra is bizonytalan a Hawaiira tervezett óriásteleszkóp sorsa

Továbbra is bizonytalan a Hawaiira tervezett óriásteleszkóp sorsa

Elhalasztották a döntést az eredetileg a hawaii Mauna Kea vulkán csúcsára tervezett óriásteleszkóp felállításának helyszínéről a projekt vezetői.

Az 1,4 milliárd dolláros óriásteleszkóp elhelyezésére egyelőre két helyszínt fontolgat a projekt vezető testülete: a hawaii Mauna Kea vulkán mellett La Palma, a spanyol Kanári-szigetek egyik szigete is szerepel a lehetőségek között. A projekt kormányzótanácsa pénteken közölte, hogy tovább folytatják az egyeztetéseket az obszervatórium elhelyezéséről.

Az óriásteleszkóp nemzetközi - amerikai, kanadai, japán, kínai és indiai - együttműködésben valósul meg. A létező csillagászati teleszkópoknál jóval nagyobb TMT 30 méter átmérőjű főtükre 492 darab egyenként 1,4 méteres szegmensből fog állni. A tudósok egyebek között az első galaxisok születését és a csillagvárosok evolúcióját tanulmányozhatják segítségével, valamint azt, hogy ezek milyen kölcsönhatásban vannak a fekete lyukakkal.

Az óriásteleszkóp építése körüli viták 2009 óta folynak. Az építési engedély kiadása után megkezdett munkálatokat 2015-ben felfüggesztették, miután tüntetések sorozatával, a hegycsúcsra vezető utak lezárásával az őslakosok megakadályozták az építkezést.

A hawaii legfelsőbb bíróság 2015-ben érvénytelenítette a teleszkóp építésére kiadott engedélyt. A nemzetközi konzorcium 2018-ra tervezte az építési munkálatok felújítását.

A 4205 méter magas vulkánon már számos teleszkóp működik, mivel a csillagászok szerint ez a legalkalmasabb helyszín a világűr megfigyelésére száraz, hideg klímája és tiszta levegője és optimális atmoszférája miatt.

Fotó: illusztráció

A hawaii szenátus csütörtökön egy olyan törvényt fogadott el, amely megtiltja a Mauna Leán történő további építkezéseket. A képviselőház azonban nyomban közölte, hogy megvétózza a törvényt, amint elé kerül.

Címkék: hawaii, teleszkóp

Ezek érdekelhetnek még

2025. Szeptember 24. 06:59, szerda | Külföld

NATO-főtitkár: erőteljes lesz a katonai szövetség válasza Oroszország meggondolatlan cselekedeteire

A NATO elítéli az észt légtér orosz megsértését, a katonai szövetség válasza Oroszország meggondolatlan cselekedeteire erőteljes lesz - jelentette ki a NATO-főtitkár Brüsszelben kedden.

2025. Szeptember 24. 06:58, szerda | Külföld

Andrej Babis: a V4-eknek aktívabbnak kellene lenniük a közel-keleti és az ukrajnai konfliktus rendezésének kérdésében

A visegrádi négyeknek aktívabbnak kellene lenniük a közel-keleti és az ukrajnai konfliktus rendezésének kérdésében

2025. Szeptember 23. 07:35, kedd | Külföld

Donald Tusk orosz gépek lelövéséről beszélt

Lengyelország kész megsemmisíteni a területét fenyegető légi eszközöket, de a felségvizei felett megjelenő orosz vadászgépek lelövéséről csak akkor dönthetne, ha teljesen biztos lenne az összes NATO-tagállam támogatásában

2025. Szeptember 22. 07:49, hétfő | Külföld

Izraeli-palesztin - Netanjahu: Nem fog létrejönni palesztin állam

- mondta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök héber nyelvű videoüzenetben, amelyben reagált a palesztin állam Ausztrália, Kanada és az Egyesült Királyság általi elismerésének bejelentésére vasárnap.